İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

adidas Ultraboost 21 Primeblue ile  Çevreye Duyarlı Spor Deneyimi

Sporun hayatları iyi yönde dönüştürücü gücüne inanan adidas, Ultraboost 21 Primeblue ile 2021’in sonunda %50’den fazla toplam geri dönüştürülmüş polyester hacmine ulaşma taahhüdüne önemli bir katkıda bulunuyor. Uzak adalardan, plajlardan ve kıyı bölgelerinden toplanarak geri dönüştürülen plastik atıklardan elde edilen Parley Ocean Plastic, adidas’ın Primeblue ayakkabısında hayat buluyor. 

%6 daha fazla Boost kapsülü ve destekleyici Primeknit+ saya içeren model, belli oranda Parley Ocean Plastic içeren, yüksek performanslı, geri dönüştürülmüş bir malzeme olan Primeblue ile üretildi. Sayasının %50’si kumaş, kumaşın %92’si Primeblue ipliği olan ayakkabı, saf polyester içermiyor. Burun ve orta taban desteği sunan Linear Energy Push sistemi sayesinde her adımda ekstra enerji iletimi sağlanıyor.

Yüksek performanslı, geri dönüştürülmüş malzemesiyle Ultraboost 21 Primeblue, enerjik ve konforlu bir koşu deneyimi yaratırken, sokak modasından performans koşularına kadar her yerde sporseverlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Polyester üretimi esnasında, enerji ve su gibi kaynaklar tüketilir ve polyester ürünler, kullanım ömrünün sonunda uygun şekilde imha edilmez veya geri dönüştürülmez ise çevreye zarar verebilir. Bu yüzden daha iyi çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. İlk adımda, mümkün olan her aşamada, ham polyester yerine geri dönüştürülmüş polyester kullanıyoruz. Petrolden yeni polyester üretmek yerine, şişe gibi plastik atıklarda halihazırda var olan PET’i geri dönüştürüyoruz. Çevre üzerindeki etkiyi önemli ölçüde azaltırken aynı stil, yüksek performans ve dayanıklılığı sunmaya devam edeceğimizi garanti ediyoruz. Ham malzemelere uyguladığımız şekilde, tüm geri dönüştürülmüş ürünlerimizin de yüksek kalite standartlarımızı sağladıklarından ve zararlı kimyasallardan arınmış olduklarından emin olmak için, onları testlere tabi tutuyoruz.
 

Emisyonları Azaltalım

Hedefimiz, çevre üzerinde minimum etki bırakmak. Geri dönüştürülmüş polyester kullanarak çevresel etkiyi ham polyestere kıyasla %20-60 oranında azaltıyoruz. Bu süreç, üretim esnasında daha az su, daha az kimyasal madde ve daha az enerji kullanır. Ayrıca atmosferimizde ortaya çıkan CO2 emisyonu miktarını da azaltır. Ama bunu tek başımıza gerçekleştiremeyiz. Polyester kıyafetlerin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin önemli bir kısmı, onu kullanma ve yıkama aşamasında ortaya çıkıyor. Hepimize düşen bir rol var. Giysileri daha az yıkamalı, soğuk su kullanmalı, ipte kurutmalı ve kullanacağımız zaman makinenin dolmasını beklemeliyiz.

Bir yorum

  1. Sami Gökyıldız Haziran 11, 2021

    Adidas’ı tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.