İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bal Şerbeti ile Doğaya ve Bitkilere Can Verin

Evde yeterli alana sahip olan pek çok birey tam kapanma ve kısıtlamalar nedeniyle kendi küçük bahçelerini yarattı. Evde yetersiz ışık ve toprak nedeniyle dışarıdan desteğe ihtiyaç duyan bitkilere ise çareyi 40 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy açıkladı. Balın içerdiği PH dengeleyicileri ve besin değeri nedeniyle bitkileri canlandırdığını söyleyen Aksoy, “Halk arasında gübre şerbeti olarak bilinen bal ve su karışımı, küçük alanlarda yetişen bitkiler için iyi bir besleyici ve destek oluyor” dedi. 

Evde yeterli alana sahip olan pek çok insan pandemi sürecinde kendi bahçelerini kurdu. Yetersiz alan ve ışık nedeniyle dışarıdan desteğe ihtiyaç duyan bitkilere doğal çözümü 40 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy açıkladı. Halk arasında ‘gübre şerbeti’ olarak bilinen bal ve su karışımının geçmişte sebze ve meyve yetiştiriciliğinde sıklıkla kullanıldığını belirten Aksoy, “Meyve veren ağaçlarda ve sebzelerde çiçeklenmeden hemen önce, besleyici olması ve daha çok ürün vermesi için ‘gübre şerbeti’ olarak bilinen bal ve su karışımı kullanılırdı” ifadelerini kullandı. 

Bitkiler üzerinde ‘gübre şerbetinin’ faydaları nelerdir?

Balın yalnızca insanlar üzerinde değil, yaşayan tüm canlılar için harikalar yarattığını belirten Ahmet Bağran Aksoy, “Küçük alanlarda sürekli sulanan toprak, tuz bakımından zengin hale gelir. Bu da asit oranının artmasını sağlar. Bal içerdiği PH dengeleyiciler ile sürekli sulanan toprağın PH dengesini korur. Bitkilerin daha iyi su depolamasını sağlar. İçinde zengin besin değerleri bulunan bal, toprağı yetersiz gelen bitkilere verilir. Topraktan alınamayan ihtiyaçların tamamı baldan karşılanabildiği için bitki ölümlerini engeller. Toprak değişimi yapılana kadar ballı şerbetle sulama yapılması çiçeklerin gür açmasına, meyvelerin daha çok çıkmasına yardım eder” şeklinde konuştu. 

“Bitki hastalıklarının önüne geçebilirsiniz”

Yetersiz ışık ve beslenme nedeniyle kapalı alanlarda yetişen bitkilerin kolaylıkla bitki hastalıklarına yakalanabildiğine dikkat çeken Aksoy, “Bal tüketimi insanlarda olduğu gibi bitkilerde de bağışıklık sistemini destekler. Bitkilerin yakalandıkları hastalıklarda da bal şerbetini kullanmak çözüm yolu olabilir. Ayrıca az meyve veren ağaç diplerine bal şerbeti dökülebilir. Baldan alınan besin ağaçların uç dallarına kadar uzanarak daha sağlıklı olmasını sağlar. Böylelikle besin ve su yetersizliğinden kaynaklanan meyve verememe sorunu kolayca çözülür” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.