İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çeşme Limonu Yok Olma Tehlikesinde

Çeşme Limonu, Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan yerel tatlarımızdan biri olan Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile işbirliği yaptı. Proje ile Misket limonu üretecilerine üretim, gübre, pazarlama gibi alanlarda destek olunarak Çeşme Limonu üretiminin artırılması hedefleniyor. 

İçinde faaliyet gösterdiği toplumların gelişimini desteklemek için çevre ve insan odaklı anlayışıyla sürekli yeni adımla atan; şimdi de Boşa Harcama projesi çatısı altında tükenmekte olan Çeşme Limonu‘nu kurtarmak için yola çıktı. Kooperatife yapılan bağış ile üreticilerine tarımsal alanlarda destek sağlayacak. Bu proje ile birlikte 52 üreticinin üretimine destek olunacak ve mevcut 15 bin limon ağacı üreticilerine gübre ve bakım desteği sağlanacak. Böylece Misket Limonu boşa harcanmayarak gelecek nesillerle buluşacak.

Proje kapsamında Toplumda konuya farkındalık yaratmak amacıyla Doğa Belgeselcisi Güven İslamoğlu ile iş birliği yapılarak Misket Limonu’nun serüvenini anlatan belgesel çekimi gerçekleştirildi. Mis kokulu Misket Limon’u bahçelerinin arasında çekilen ve limon üreticileriyle renkli sohbetlerin de yer aldığı belgesel; Projenin danışmanlığını ise Gülhan Kara yaptı, belgeselin içinde Gülhan Kara’nın da leziz Misket Limon’lu tariflerine yer verildi.

Türkiye’deki endemik bitki çeşitliliğin oluşturulması;

Türkiye’de, yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin yaklaşık 3.000’i ise Türkiye’ye endemiktir. Bu özelliği ile Türkiye, tüm Avrupa’dakinden daha fazla endemik bitki türüne sahiptir. Bunun sebepleri arasında Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasındaki konumu, dağlık yapısı, üç iklimi birden barındırması ve sulak bir yerde bulunması sayılabilir.

Floristik bitki coğrafyası, bir bölgenin hangi taksonlardan (familya, cins, tür ve alt tür) meydana geldiğini araştırır  ve bölge floralarını oluşturan bitkileri, sistematik  ve yayılışları açısından inceler.

Bunun için bölge ve ülkelere ait bilimsel tarzda toplanıp kurutulmuş ve sınıflandırılmış bitki koleksiyonlarının saklandığı herbaryumlarla, flora kayıtlarına gereksinim vardır.

Bu olanaklar sayesinde bir türün yayılış alanını tespit etmek mümkündür.

Alanların tanınması biyocoğrafya’da çok önemli olup, çalışmanın temelini oluşturur.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.