İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CK Enerji, elektrik faturalarını “Enerji Okuryazarlığı” ile buluşturdu.

CK Enerji Türkiye’de kaynakların bilinçli kullanımına destek veren Enerji Okuryazarlığı Projesi’ni “elektrik faturalarına” taşıdı. Türkiye’nin üç bölgesinde 7 ilde, 15 milyondan fazla nüfusa hizmet veren tedarik şirketlerinin gönderdiği elektrik faturalarında enerjinin verimli kullanılmasına yönelik öneriler de yer alacak.

Türkiye’nin üç bölgesinde, 7 ilde hizmet veren, kaynakların bilinçli kullanımına destek veren Enerji Okuryazarlığı Projesi’ni, “elektrik faturaları” ile 15 milyondan fazla tüketiciye ulaştıracak. İstanbul, Antalya, Burdur, Isparta, Sivas, Tokat ve Yozgat’ta hizmet veren üç görevli tedarik şirketi, her ay abonelerine gönderdiği elektrik faturalarında, artık verimli enerji kullanımına yönelik ipuçlarına da yer verecek. Ayrıca elektrik faturalarına eklenen “QR kod”u akıllı telefonlarına okutan tüketiciler, elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji tükettiğini gösteren “tüketim hesaplama” sayfasına da bağlanabilecek.

HAZİRAN AYI İTİBARIYLA BAŞLADI 

Sürdürülebilir bir dünya için enerji kaynaklarının bilinçli kullanımının giderek daha önemli hale geldiğini ifade eden Regülasyon Direktörü Fidan Öztürk, her ay tüketicilerin evine giden elektrik faturalarını da bu yönde değerlendirmek üzere grup olarak yeni bir adım attıklarını kaydetti.

Ülke ve aile ekonomisine destek olmak hedefiyle 2018’de Enerji Okuryazarlığı Projesi’nin başlatıldığını ifade eden Öztürk şunları söyledi:

“İstanbul Avrupa Yakası’nda görevli tedarik şirketimiz Antalya, Burdur ve Isparta’da Akdeniz Elektrik, Sivas, Tokat ve Yozgat’ta Çamlıbel Elektrik aracılığı ile yürüttüğümüz proje kapsamında bugüne kadar farkındalığı artırma adına önemli adımlar attık. İstanbul, Sivas ve Antalya’da Milli Eğitim Bakanlığı ve il müdürlükleri ile protokoller imzalayarak enerjinin bilinçli kullanılması ile ilgili eğitimler verdik. Elektrikli ev aletlerinin ne kadar elektrik tükettiğini gösteren “tüketim hesaplama butonu” ile elektrik faturasındaki kalemlerin tek tek görülmesine olanak veren şeffaf fatura uygulamalarını devreye aldık. Son olarak her ay tüketicinin evine, işyerine gönderdiğimiz elektrik faturalarını, Enerji Okuryazarlığı Projesi’nde bir tasarruf aracı gibi kullanmak üzere çalışma başlattık. Haziran ayından itibaren toplam 15 milyondan fazla tüketicimize faturalarımızdaki verimlilik önerileri ile destek veriyoruz. Böylece faturalar artık sadece tüketim bilgisi değil enerjinin doğru kullanımına yönelik farkındalık da oluşturmaya katkı sağlayacak.”

Bir yorum

  1. […] Akıllı şehirleşme dediğimiz zaman pek çoğumuzun zihninde canlanan görüntü bilim kurgu filmlerinden hallice. Bu görüntüde doğanın yeri oldukça kısıtlı. Oysaki akıllı şehirleşme söz konusu olduğunda çevre sorunlarına çözümler bulmak ve kaynakları etkin bir şekilde kullanmak öncelikler arasında çünkü Birleşmiş̧ Milletlere göre, 2050’de dünya nüfusunun 9,7 milyara ulaşacağı ve şehirlerde yaşayan nüfus oranının da yüzde 70’i bulacağı tahmin ediliyor. Bu da şehirlerin ve kaynakların etkin kullanılmazsa risk altında olduğunun göstergeleri arasında kabul ediliyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.