İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

H&M, Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilini Lanse Ediyor

Avrupa ve ABD’deki online mağazalarımızda bulunan seçili ürünlerdeki materyaller için çevresel performans puanlarını paylaşan Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilinin ilk sürümünü piyasaya sürmekten mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilir Giyim Koalisyonu (SAC) ve teknoloji ortağı Higg tarafından yayınlanan yeni Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilini ürünlere uygulayan ilk markalardan biri H&M oldu.

Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilleri, SAC’ın yeni Higg Endeksi şeffaflık programının bir parçasıdır ve Higg Materyalleri Sürdürülebilirlik Endeksi’nden (MSI) bağımsız olarak doğrulanmış çevresel etki verilerine dayanır.

Bugünden başlayarak, Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilini hm.com’da belirli sayıda ürüne uygulamaya başlıyoruz ve önümüzdeki aylarda kullanımını artırmayı planlıyoruz. Bunu uygularken, her ürüne içinde kullanılan materyallerin çevresel etkisine göre bir puan veriliyor. Puanlar “taban çizgisi” ile “3” arasında değişiyor. Temel puanlar, geleneksel materyallerden yapılan ürünlere verilirken daha düşük çevresel etkiye sahip materyallerle yapılan ürünlere 1,2 ve 3 puan verilir. Müşteriler ayrıca her üründe su kullanımı, küresel ısınma, fosil yakıt kullanımı ve su kirliliği ile ilgili etkiler hakkında ayrıntılı veriler görebiliyor.

“Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilinin ilk versiyonunu, artık Avrupa’daki 31 online pazarımızın tamamında ve ABD’deki seçili ürünlerde, çevresel performans puanlarıyla birlikte piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz. Bu bizim için önemli bir kilometre taşı ve on yıldır üzerinde çalıştığımız bir şey. Şeffaflığın, moda endüstrisini dönüştürmenin anahtarı olduğuna inanıyoruz ve bu aracın daha da geliştiğini görmekten heyecan duyuyoruz, böylece yakın gelecekte ürünlerimiz genelinde müşterilerimizle daha çevresel ve sosyal verileri paylaşabiliriz.” diyor H&M Sürdürülebilirlik Müdürü Pascal Brun.

Higg Endeksi şeffaflık programı ve bunun sonucunda ortaya çıkan Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profili, son birkaç yıl içinde global perakendeciler ve sürdürülebilirlik uzmanları ile birlikte geliştirilmiştir. SAC ve Higg’in yeni programı, müşterilere daha fazla şeffaflık ve daha bilinçli satın alma kararları verme imkanı sunuyor. Program, örneğin fabrikaların çevresel ve sosyal ayak izi gibi daha detaylı veriyi içerecek şekilde geliştirilmeye devam edecek.

H&M’de, ürünlerimize Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilinin eklenmesi, daha şeffaf olma arayışımızda önemli bir adımı işaret ediyor. 2013 yılında H&M grubu, tedarikçi listesini online olarak yayınlayan ilk global moda perakendecisi oldu ve bu liste sürekli genişlemeye devam etti. 2019’da H&M, ürün şeffaflığını ölçeklendiren ilk büyük moda perakendecisi oldu ve tüm ürünlerde hm.com’da bir şeffaflık düzeyi başlattı. Şimdi, bir sonraki adım, Higg Endeksi Sürdürülebilirlik Profilleri ile çalışmalarımızı büyütmek, yeni programı 2021 boyunca daha fazla ürüne uygulamak, 2022 boyunca ise de mümkün olduğunca çok sayıda ürünümüzde programı güvence altına almak.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.