İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye İllerinde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Dünya Bankası, Ulaştırma Sektörel Operasyonel Programı (USOP) kapsamında Türkiye’deki belediyelerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlarını (SKHP) desteklemek amacıyla bir teknik destek projesini hayata geçirdi.  Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planları (SKHP), daha iyi bir yaşam kalitesi için şehirlerdeki insanların ve işletmelerin hareketlilik ihtiyaçlarını karşılamak, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat hedeflerine yönelik uygulamaların desteklenmesi için önemli faydalar sağlamak üzere tasarlandı.

Türkiye’nin Şehirlerinde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlarının (SKHP) oluşturulmasına yönelik sağlanacak teknik destek kapsamı, amaçları ve faaliyet programı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Dünya Bankası ev sahipliğinde gerçekleştirilen sanal bir etkinlik ile tanıtıldı. Etkinliğe uluslararası organizasyonların, sivil toplum kuruluşlarının, kamu ve özel sektör kurumların temsilcilerinin yanı sıra Avrupa Birliği ve Dünya Bankası yetkilileri ve teknik personelden oluşan 200’den fazla kişi katıldı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, etkinlik kapsamında yaptığı açıklamada “Proje şehirlerin Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlarının oluşturulmasında sağlanacak destek ile Türkiye’nin uzun vadeli kalkınma hedeflerinin desteklenmesinde en başından itibaren önemli bir rol oynayacaktır. Türkiye, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Programı ve Dünya Bankası desteği ile sürdürülebilir büyümenin devamı ve sürdürülebilir hareketlilik planlarını uygulama kapasitesine sahip yerel yönetimleri hazırlama fırsatına sahiptir. Şehirlerin Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlarının hazırlanması ve uygulanması, Türkiye büyükşehir belediyelerinde yaşayan tüm vatandaşların ulaşıma erişilebilirliğini, ulaşımın verimliliğini ve şehir içi ulaşımın hareketliliğini artıracaktır.” Dedi.

Etkinliğe katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut etkinlik kapsamında yaptığı açıklamada “Daha temiz ulaşım seçeneklerini kolaylaştırarak, bunların doğal bir tercih haline gelmesini sağlamalıyız.  Bunu yaparken ise, en önemli araçlardan biri sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarıdır. Bu planlar hava kalitesini artırır, karayolu ölümlerini azaltır ve ulaşım planlamasına insan odaklı bir yaklaşım getirir. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve Paris Anlaşması hedefleri doğrultusunda küresel ısınmayı mümkün olduğunca sınırlama hedefine ulaşmakta Türkiye’yi en önemli ortaklarımızdan biri olarak görmekten mutluluk duyuyorum,” dedi.

Etkinliğe, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik sanal platform üzerinden Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve diğer uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcilerinin yanısıra proje kapsamındaki İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Mersin, Samsun, Gaziantep, Trabzon, Kahramanmaraş ve Düzce belediye başkanlıklarının, kamu, özel sektör, sivil toplum ve medya temsilcilerinin geniş katılımı ile gerçekleşti.

Dünya Bankası tarafından yönetilen program, Türkiye’de sürdürülebilir, verimli ve güvenli ulaşımı teşvik edecek ve Türkiye’deki seçilmiş belediyelerin SKHP’leri tasarlama, uygulama ve benimsemelerine yönelik teknik ve idari kapasitelerini geliştirecek. Bu planların geliştirilmesi aynı zamanda iklim değişikliğinin ciddi etkileri ve halk sağlığı koşullarının iyileştirilmesine yönelik ilgi ve çalışmaları da harekete geçirmesi açısından önemlidir. Dünya Bankası, Türkiye’yi bu teknik yardımdan yararlanarak SKHP’lerin hazırlanması, geliştirilmesi ve benimsenmesi için desteklemektedir.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Faz II (IPA-II) tarafından finanse edilen bu teknik yardımın toplam bütçesi 2,5 milyon Avrodur. Uygulama süresi ise 2021-2024 yılları arasında dört yıllık bir dönemi kapsamaktadır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.