İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye İMSAD, Yeşil Mutabakat’a hazırlık için eğitim programı başlattı

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, özellikle sürdürülebilir üretim için dönüşüm sürecini hızlandıran Yeşil Mutabakat’a hazırlık amaçlı üyelerine özel eğitim programı başlattı. Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme Komitesi’nin, iki aşamalı planladığı “Yeşil Mutabakat’a Hazırlık Eğitimleri”nin ilk ayağında, Yeşil Mutabakat kapsamında öne çıkan konular 5 başlık altında ele alındı. Sonbaharda gerçekleşecek ikinci aşamada ise ‘AB Sınırda Karbon Vergisi’ ile ilgili uygulama eğitimi yapılacak. 

Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme Komitesi’nin, 2020-2021 yılı çalışmaları kapsamında Yeşil Mutabakat’a hazırlık amacıyla hayata geçirdiği iki aşamalı eğitim programının birinci aşaması 3 Haziran 2021’de başlayıp 1 Temmuz 2021’de tamamlandı. Eğitim kapsamında, sınırda karbon vergisinin dayandırılabileceği ‘Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri’, ‘Yaşam Döngüsü Analizi’, ‘Çevresel Ürün Beyanı’, ‘Kurumsal Karbon Ayak İzi’ konularında Türkiye İMSAD üyelerinin bilgilerinin tazelenmesi ve yeni gelişmelerden haberdar olmaları hedeflendi. Birinci aşamanın ilk eğitimi ‘Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri’ başlığı altında 3 Haziran’da gerçekleşti. ERKE firmasından Başak Erik, yapı malzemelerinde kullanılan ürün sürdürülebilirliği sertifikaları ile bu sertifikaların amaç ve kapsamını anlattı.

10 Haziran tarihli ‘Yaşam Döngüsü Analizi (LCA)’ başlıklı ikinci eğitimde, yine ERKE firmasından Sezenay Arslan malzeme yaşam döngüsü analizinin amacı ve kapsamı ile ürün karbon ayak izi hakkında bilgi paylaştı.

17 Haziran’daki ‘Çevresel Ürün Beyanları (EPD) I’ başlıklı üçüncü eğitimde METSİMS firmasından Dr. Hüdai Kara, EPD belgelerinin hazırlanması, nasıl okunacağı, nasıl bir bilgi içerdiğinin yanı sıra, EPD’ler açısından ürün karbon ayak izi ve diğer etkilerini ele aldı.

24 Haziran tarihinde gerçekleşen dördüncü eğitim için yine METSİMS firmasından Dr. Hüdai Kara ‘Çevresel Ürün Beyanları (EPD) II’ başlıklı eğitimde EPD belgelerinin kullanımı, getirdiği fırsatlar, Dijital EPD kavramı, EPD ile Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) entegrasyonu ve EPD’ler ile Yeşil Mutabakat bağlantısını masaya yatırdı.

İlk aşamanın son eğitimi ise 1 Temmuz’da Altensis firmasından Emre Ilıcalı ve Berkay Somalı’nın sunumuyla gerçekleşti. ‘Kurumsal Karbon Ayak İzi’ başlıklı eğitimde ISO 14064 ve Greenhouse Gas Protocol’e uygun olarak kurumsal karbon ayak izi hesaplaması ve raporlaması yapabilen Quickcarbon yazılımı hakkındaki detaylar katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye İMSAD üyesi sanayicilerin ve üye dernek üyelerinin ilgiyle takip ettiği 5 eğitim toplantısında, katılımcıların soruları konuşmacılar tarafından yanıtlanarak her eğitimde gerçekleşen online oylamalar ile sektörün Yeşil Mutabakat ile ilgili durum tespitleri yapıldı. “Yeşil Mutabakat’a Hazırlık Eğitimleri”nin sonbaharda yapılması planlanan ikinci aşamasında ise önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde odaklanılması gerekecek ‘AB Sınırda Karbon Vergisi’ konusunda, uzmanların vereceği uygulama eğitimleri ile yol haritalarının belirlenmesi hedefleniyor.

Bir yorum

  1. […] Türkiye İMSAD, Yeşil Mutabakat’a hazırlık için eğitim programı başlattıİnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, özellikle sürdürülebilir üretim için dönüşüm sürecini hızlandıran Yeşil Mutabakat’a hazırlık amaçlı üyelerine özel eğitim programı başlattı. Türkiye İMSAD… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.