İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşil Mutabakat uyum Türkiye’nin uluslararası ticari bağlarını güçlendirir

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, AmCham Türkiye ve SKD Türkiye iş birliğiyle düzenlenen ‘Bölgesel Ticaret İlişkileri: Yeşil Mutabakat’ webinarında, sürdürülebilir ekonomiye geçiş için atılan adımların ve Yeşil Mutabakat’a uyumun Türkiye’nin uluslararası ticari bağlarını güçlendireceğine vurgu yapıldı. 

Uluslararası şirket yöneticileri ve yatırımcılar ‘Bölgesel Ticaret İlişkileri: Yeşil Mutabakat’ webinarında bir araya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği) ve SKD Türkiye (İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği) iş birliğiyle ile “Küresel Değer Zincirleri Sohbetleri” etkinlik serisi kapsamında düzenlenen webinar, yaklaşık 100 uluslararası şirket ve yatırımcının katılımıyla gerçekleşti. 

Webinarda Yeşil Mutabakat kapsamında Avrupa kıtası ve sanayisinin 2050 yılına kadar karbon nötr haline gelme hedefinin, Türkiye’nin uluslararası ticari bağları için barındırdığı fırsatlar görüşüldü. Türkiye’nin Yeşil Mutabakat’a uyum adımlarıyla sürdürülebilir ekonomiye geçişte yerini alarak teknoloji, ticaret ve üretim merkezi olmak için izlemesi gereken stratejilere vurgu yapıldı. 

‘Bölgesel Ticaret İlişkileri: Yeşil Mutabakat’ webinarı; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem, AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve PwC Türkiye Ortağı Haluk Yalçın ile, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşmalarıyla başladı. 

Dünya Gazetesi Yazarı Didem Eryar Ünlü’nün moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş ve Citi CEEMEA bölgesi Borçlanma Araçları Piyasaları Direktörü Tommaso Ponsele konuşmacı oldular. 

SKD Türkiye’nin “Düşük Karbonlu ve Döngüsel Ekonomik Toparlanma İş Birliği Çağrısı”na ilk yanıt AmCham Türkiye’den

Webinarda SKD Türkiye tarafından iş dünyasına yapılan Türkiye’de Düşük Karbonlu ve Döngüsel Bir Ekonomik Toparlanma İçin İş Birliği Çağrısı da yinelendi. Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu aracılığıyla yapılan altı maddelik çağrı, salgın sonrası sürdürülebilir, yeşil iyileşme için döngüsel ekonominin uygun bir çerçeve olarak benimsenmesini hedefliyor. Şubat 2021 yapılan çağrıya ilk yanıtı AmCham Türkiye vermişti. 

Türkiye’de Düşük Karbonlu ve Döngüsel Bir Ekonomik Toparlanma İçin İş Birliği Çağrısı, tüm iş dünyasını 6 ana maddede aksiyon almaya davet ediyor:

  1. Sıfır atık ilkelerine ve döngüsel ekonomi stratejilerine bağlı kalmak,
  2. Mevcut ölçüm araçları ile döngüsellik düzeylerine ilişkin farkındalığı arttırmak,
  3. Ülke çapındaki döngüsel dönüşüme öncülük etmek,
  4. Bilgi paylaşımı ile yeni iş birliklerinin güçlendirilmesi için Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’nun bir parçası olmak,
  5. Yenilikçi finansal ürünlerle döngüsel ekonomiye geçişi desteklemek,
  6. Avrupa Birliği (AB) döngüsel ekonomi sınıflandırmasını destekleyerek geniş çapta uygulanmasını sağlamak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.